Co warto wiedzieć o pieczątkach?

Pieczątki pełnią rolę wizytówki osób obejmujących funkcje kierownicze, nasuwa się skojarzenie pieczątki z berłem króla. Nie od zawsze pieczątki stanowiły symbol władzy, rola pieczątek przeobrażała się wraz z upływem czasu. 

Trochę wątku historycznego

Historycy badający temat pieczątek wysuwają wnioski, iż pierwsze pieczątki były odbijane w kamieniu. W pierwszych etapach istnienia pieczątek, występowały one w formie pieczęci. Pochodzenie nazwy stempel dotyczy takich czynności jaki: pieczenie oraz odciskanie. Starodawne pieczęcie różniły się tym od obecnych, że były wyraźnie wypukłe. W dawnych czasach pieczęć była potwierdzeniem danego słowa, umocnieniem zawartej umowy, a także była formą zabezpieczenia praw, pism oraz przedmiotów.

Na przestrzeni wieków funkcja i sposób odwzorowywania pieczęci ulegała przemianie. Tłok, czyli stempel, był elementem, który przechodził największe przeobrażenie. Stempel był wykonywany z brązu, mosiądzu, żelaza, stali, zaś zamożniejsi arystokraci posiadali stempel w złocie czy srebrze. Wybór tworzywa przeznaczonego na stempel był uzależniony, od zamożności danej rodziny, jak również od materiału, który czekał na wykonanie odcisku. Dobrym surowcem był wosk, lak, metal, tusz, ołów, żelazo oraz mosiądz.

Materiały, z których wykonuje się pieczątki firmowe

W dzisiejszych czasach metoda wykorzystywana do wyrobów pieczątek to metoda polimerowa, i także pieczątki są grawerowane laserowo. Sam proces produkcji przebiega wyjątkowo krótko, bo trwa parę minut, cena pieczątki zaś oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych. 

pieczątki

w dzisiejszych czasach rola pieczątek jest inna, nie pełni już tak ważnej funkcji jak przed wiekami, nie zmienia to jednak faktu, iż dokumenty oznaczone pieczątką firmową mają większe znaczenie. Pieczątka jest potwierdzeniem autentyczności dokumentu, jak i faktury. Używając pieczątki firmy podnoszą wagę dokumentu.

Comments are closed.